içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CUMHURİYET MUCİZESİ

Özgürlüğü sevenlere ve koruyanlara ancak Cumhuriyet yaraşır.

                                                           George Washington

 

 

Takvim yapraklarının değişme hızına yetişmek ne mümkün? 98 yıllık bir eser Cumhuriyet. Öyle bir eser ki, yaratılırken yaşanılanlarla adeta bir mucize ortaya konulmuş.

Tarih sayfalarında gezinti yaptığımızda görüyoruz ki bugünlere ulaşırken ne bedeller ödemişiz. Bir devrin dünyayı titreten bir Osmanlı İmparatorluğu'nu yaşatmış kucağında bu topraklar. Hatta sınırları Asya'dan Avrupa'ya birçok ülkeyi de içine alarak genişlemiş. Hatasıyla, sevabıyla nice imparatorlar, nice devlet adamları gelmiş geçmiş Türkiye Tarihi'nden. Mükemmel insan olmak mümkün mü? Hele dünyanın saygı duyduğu bir lider olmak? Osmanlı'nın parlak günleri de hırslar, çıkar ilişkileri, "hep ben" diyen liderler yüzünden sona ermedi mi? Elbet bu kadar basit değil. Bunun sosyolojik araştırmasında karşımıza neler çıkar neler! Şu bir gerçek ki bugünkü Türkiye Cumhuriyeti bir mucizedir. Ama bu mucizenin bugün eskisi kadar benimsendiğini, sahip çıkıldığını söyleyemiyoruz. Sanki yoktan var edilen cumhuriyet mucizesi unutturulmaya çalışılıyor.

Her devrin ayrı değerleri var, bu değerlere sahip çıkmak boynumuzun borcu. Ama akıl ve bilimin ışığında geçmişimizi tamamen unutmadan çağa ayak uydurmalıyız. Cumhuriyet, en anlamlı, en cesur adımlardan biri. Arkasından gelen devrimlerle güçlenen Türkiye, bizim vatanımız, evimiz.

 Kurtuluş Savaşı, emperyalist güçlere karşı verilen en büyük mücadeleydi. O zaman dış güçlerle savaşan Türkiye, bugün, sen, ben kavgasının içine düşmüş. Bizi kurtaracak olan yine bizim birliğimiz, kardeşliğimiz, hoşgörü ile birbirimizi kucaklamamamız, manevi değerlerimizi korurken, cumhuriyet ilkelerinden ödün vermememiz.

Tarihimizle gurur duyuyoruz. Fatih Sultan Mehmet'in torunları, Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukları olduğumuzu unutmadan Cumhuriyet Mucizesi'ne sahip çıkmalıyız.  Atatürk, genç Cumhuriyeti kurduğunda özellikle gençlere seslenerek Cumhuriyet Mucizesi'ni onlara emanet etmiştir. Onun sözlerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum, gençlere ve onları yetiştirenlere:

 

"Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız da beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla yorulmazlar. Türk Gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir."

 

                                M. Kemal Atatürk

Bu yazı 475 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum