içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

SICAK, ÇOK SICAK

Datça’ya Temmuz geldi, pir geldi. Beraberinde sıcak mı sıcak hava ve bir dolu misafir getirdi. Pandemi, vizesiz, pasaportsuz ortalarda özgürce dolaşırken bu denli açılma olmalı mıydı? Gerçi insanın sabrı da iyice taştı ancak henüz korona günleri sona ermemişken bu rahatlık da neyin nesi? Her yer öyle kalabalık ki iğne atsan yere düşmez sözünün uygulaması sanki.

       Sıcak, çok sıcak. Bu gidişle her yaz daha da sıcak olacak. Doğanın, yaşadığımız dünyanın değerini bilemedik. Hunharca harcadık ağaçları, suyu, denizleri. Onlar ki bizim daha sağlıklı yaşamamızı sağlayan doğal varlıklar. Dile gelip konuşamadılar, zamansız ve dengesiz hava olayları ile bizi uyarmaya çalıştılar. Anlamadık ya da duymazlıktan geldik. Görünen o ki artık çok geç kalmışız. Doğayı ve atmosferi tüketmeye devam ediyoruz ne yazık ki.

       Sıcakta maske takmak gerçekten zor. Hadi açık alanda daha toleranslı olabiliriz ama kapalı alanlarda maskemizi takmaktan vazgeçmeyelim. Kovid bizimle alay edercesine şekilden şekile giriyor. Görünen en kesin koruma yöntemi aşı. Aşı olan birey sayısı arttıkça virüs de bulaşacak bünye bulamayacak ve bitecek. Etik açıdan aşının zorunlu olması tartışıladursun, aşı olmayan bir bireyin virüs kapma  ve yayma riski fazlayken aşılı bireyin de onlarla bir arada olmama hakkı var. Bireysel önlemlerin yanında ulusal ve küresel çapta aşılama ve koruma olmadan bu iş bitmeyecek.

       Geçen yaz yaşadığımız kısıtlı ve evde geçen günleri, bugün özgürce gezenler unutmasın. Hem ekonomik hem psikolojik çöküntü yaşamamak için tedbirlere uyalım, aşıdan kaçmayalım.

       Umarım bir dahaki yazımı bugünkü kadar  sıcak olmayan bir yaz günü kaleme alabilirim. Sağlıklı günleri paylaşmak dileği ile.

Bu yazı 406 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum