içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

BAYRAMLARI KUTLAMAK

30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayacağımız İlçemizde, Kaymakamlık tarafından açıklanan Kutlama programına baktım.

Dikkat çeken husus tüm resmi bayramlarda olduğu gibi, halkın coşkuyla, özgürce kutlaması yerine belli kurallar, kutlamalar Yönetmeliğine göre o da Kutlama Komitesinin alacağı kararlar çerçevesinde kutlanacağı anlaşılmıştır.

Adeta, kural koyucular tarafından belli bir çerçeve içine ve belli saat aralığında sıkıştırılan bir program.

Daha 1. maddede   Zafer Bayramı 30 Ağustos 2021 Pazartesi günü saat 07 .00'da başlar aynı gün 24.00' da sona erer. Diyerek belli bir saat içerisinde sıkıştırılmıştır. Bazı günleri, üç gün üç gece kutlayanlar, Arap kralı öldüğünde üç gün yas ilan edenler, nedense aynı hassasiyeti milli bayramlarımızda göstermiyorlar. Bunun tek sebebi ATATÜRK fobisi mi acaba? Bunun en güzel örneği Diyanetin Cuma namazı hutbesinde Atatürk’ten bahsedemeyerek görülmüştür.

Geçmişte milli bayramlarda kulağı veya karnı ağrıyan törenlere katılamayan siyasetçiler de vardı. Şimdilerde bu taktikte olanlar pek yok.

 

Dikkat çeken bir kısıtlamada, Törenin başlangıcında yapılacak çelenk törenine ADD de dahil hiçbir kurum ve kuruluş vatandaşlar dahil çelenk koyamaz. Sadece Kuralcıların belirttiği üç resmi makam koyabilir. (Tabii bu İktidarın aldığı bir karar) yerel makamlar sadece uygular. Bu programın dışına çıkamazlar.

Bu çelenk koyma konusunda, neden yasaklar getirilir, bunu da anlamış değilim. Bir saygı ifadesi olan bu olayın bazılarını neden bu kadar rahatsız ettiği de bilinmiyor.  3 tane çelenk yerine onlarca kurum ve siyasetçiler çelenklerini koyup meydanı çiçek bahçesine çevirseler kime ne zararı var. Emniyet yönünden sakıncası varsa onun da önlemleri alınabilir.

 

Hani hep deriz ya! “NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR” gerçekten gözümüzün önünden geçerken içimiz coşku dolar, neşeleniriz.

Bayramlarımızı kutlama kısıtlandı, ANDIMIZ yasaklandı. Kurumların isimlerinin başındaki T.C. kaldırılmak istendi. Bazı yerlerde kaldırıldı. Milli Eğitim müfredatından ATATÜRK ilke ve inkılapları hemen hemen sıfırlandı. Dağlarda yazılı NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! Yazısından bile rahatsız olanlar oldu.

Fakat bir gerçek var ki, ne kadar kısıtlarlarsa kısıtlasınlar, Mustafa Kemal Atatürk sevgi ve saygısı o denli büyüyor.

Çünkü dünyada, geçmiş tarihlerde böylesi bir LİDER yok.

Atatürk ve yüce ordumuzun elde ettiği zaferi ve bizlere hediye ettiği 30 Ağustos ZAFER BAYRAMINI gururla kutluyor, vatanı uğruna canlarını feda eden Aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Not: Kurtuluş savaşımızda, 13-14-15 yaşlarında çocuklarımız cepheye koşarken, şimdi vatanını terk eden ülkelerin adamlarına bakıyorum da TÜRK’LÜĞÜN ne kadar değerli olduğunu görüyorum…

Ne yazık ki bu ülkede NE MUTLU TÜRKÜM cümlesinin anlam ve kıymetini bilmeyenler bu cümleyi de unutturmak istiyorlar!

 

C.E.

Bu yazı 410 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum