içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Zevzeklik üzerine

Siyasiler, bürokratlar veya ünlü kişiler başta olmak üzere insanlar konuşmalarına dikkat etmeli diye düşünüyorum. Çoğumuzun dikkatsizce, o andaki duygularına kapılarak ağzından kaçıracağı bir söz dostlukların, arkadaşlıkların bozulmasına neden olur.

Ola ki siyasetçiyseniz; toplumun belirli bir kesimi de sizden yanaysa; ince eleyip sık dokumadan söyleyeceğiniz bir söz hiçte hoş karşılanmaz… Bundan böyle söyleyecekleriniz yerine çok zor oturur. Sonra ne kadar telafi etmeye çalışırsanız çalışın; söylediğiniz o söz her zaman karşınıza çıkar ve size çok şey kaybettirir.


 

Yakın tarihlere bakıyorum; bazı siyasetçiler ağızlarından istemeden de olsa ne kadar çok söz kaçırmışlar…

Dikkatli konuşmak, aklına her geleni söylememek siyasetçiler veya bürokratlar için çok önemlidir. Ağzınızdan kaçırdığınız bir söz yeri gelir insanın yüzüne vurulur, siyasetçiye oy, bürokrata koltuk kaybettirir.

Gündemimize zevzeklik diye bir söz oturdu. Siyasetçilerimizden biri bilerek veya bilmeyerek birilerini tenkit ederken zevzekler dedi..Böyle olunca da medyanın bir kısmı zevzek sözü üzerinde durdu….

Bende merak ettim; zevzek veya zevzekler nedir diye sözlüklere başvurdum:

Sözlüklerden biri; tatsız tuzsuz, saçma sapan, özellikle çok konuşan kişi, boşboğaz, geveze anlamına geliyor diye yazmış...

Bir başkası gereksiz konuşma, saçmalama, yersiz espri ve yapılan gaf demiş…

Bu sözcükten zevzeğe yakışır biçimde konuşma, yaratıcı olmayan konuşma, zevzek zevzek konuşma gibi sözler üretilmiş.


 

Yeri mi değil mi bilmiyorum; ben de bir zevzeklik fıkrasıyla yazımı sonlandırayım.

Bir zamanlar bir ülkede bir hükümdar bir de yanından ayırmadığı dalkavuğu varmış. Hükümdar bir gün dalkavuğundan sıkılmış olmalı ki; “Bana öyle bir şey yapki özrün kabahatinden büyük olsun.” demiş.

Aradan bir süre geçmiş; hünkâr ile dalkavuğu merdivenden çıkıyorlarmış. Arkada olan dalkavuk öndeki hünkârın poposuna bir el atmış. Hünkâr hışımla arkasına dönmüş;

-Bre edepsiz ne yapıyorsun”

-Zevzekliğine bağışla hünkârım; yanlışlık oldu bir an sizi hanım sultan sandım.


 

Antik çağın ünlü düşünürü Epictetus bakın ne güzel demiş;


 

Yapacağınız en ufak akılsızlık kazandıklarınızı kaybetmenize neden olabilir.”

Bu yazı 1757 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum