içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DATÇA’DA SANAYİ AĞACI HEYKELİ AÇILDI

Datça Havadis: ESMERİ ALEV EKEBAŞ / Foto: Ahmet Arslan - Esmeri Alev Ekebaş

Elbruz Denge'nin tasarlamış olduğu Sanayi Ağacı Heykeli'nin açılışı yapıldı. 11 Eylül 2021 günü, saat 17.00'da, Datça Sanayi Sitesi girişine konulan 'Sanayi Ağacı' heykelinin açılışı Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, sanatçı Elbruz Denge, Datça CHP İlçe Başkanı Aytaç Kurt, Datça sanayi esnafı ve Datça halkıyla  gerçekleşti.

Esnaflar bir araya gelerek Sanayi Sitesinin girişine bir ağaç heykeli dikilmesini sağladı.

Sanayi Ağacı, Datça Belediyesi’nin onayıyla Heykeltraş Elbruz Denge tarafından yapıldı. Datça Belediyesi  heykelin yer alacağı yeşil alanı düzenledi. Datça sanayi esnafı emeklerinin simgesi olan Sanayi Ağacının açılışını coşkuyla kutladı. Açılış öncesi keşkek pişirildi. Açılışta Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar; “Sanatçı Elbruz Denge, Datça Sanayisine “Sanayi Ağacı” adlı güzel bir eser yaparak; kazandırmıştır. Bu güzel yaratıcı esere emeği geçen sanatçımıza, sanayii esnafına, katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım" dedi.

 

 

Sanatçı Elbruz Denge, Sanayi Ağacı hakkında şu ifadeleri dile getirdi:

“Ben yan sanayiyim. Yıllardır sanayi esnafı ile içli dışlıyım. Onları temsil edecek bir heykel arayışım hep vardı. Şimdi, bütün esnafı ‘Sanayi Ağacı’n da bir araya getirmek fikri doğdu. Sanayi esnafımız; şahıslarına münhasır, yaşam biçimlerindeki özgürlüklerine düşkün, hem rekabet içinde hem de yan yana durabilen ve Datça’nın canlı kalabilmesi için çalışan usta emekçilerden oluşuyor. Bu emekçilerden, kendilerini temsil eden birer iş aleti topladım Üzerlerine isimlerini grave ederek Sanayi Ağacının dallarına astım. Bunlar ağacın meyveleri olacak”.

Açılışta kurdele kesimi ortama uygun olarak demir makası ile yapıldı.

Sanayi Ağacı, her bir esnafın birer damla katkısıyla cansuyu buldu. 11 Eylül 2021 günü Sanayi Ağacı Heykeli Sanayi Sitesi girişine dikildi. Açılışta katılımcılar Datça' nın sevilen grubu Rampapa’nın canlı müzik performansı ile açılışı coşkuyla kutladı. 

Elbruz Denge Hakkında:

1969 Ankara doğumlu. 30 yıla yakın bir süredir Datça’da ikamet ediyor ve heykel yontuyor.

Datça Liman bölgesinde bulunan Knidos Aslanı, Demeter, Fok Balığı Badem heykelleri ile Kazım Yılmaz İlköğretim Okulu önündeki Berkin Elvin anıtı, Jandarma Kavşağında yerini alan Salyangoz ve Badem heykelleri, ayrıca Gülizar Evlerinin önündeki Nazar Taşı önemli meydan heykelleri arasında. Bazı eserleri ise çeşitli sitelerin bahçelerinde görülebilir. Pek çok heykelseverin koleksiyonunda da eserleri bulunuyor. Elbruz, Datça’daki heykeltıraşlık serüveninde 120’ye yakın eser ortaya koydu.

Kendini “Datçalı yerel sanatçı” olarak tanımlayan Elbruz, canlı âlemini bir bütün olarak gördüğünü ve pek çok heykelini hayvanların yardımıyla yaptığını, canlıların birbirilerini ne kadar yakınsadığını ve ne kadar yansıttığını halen fark etmekte olduğunu söylüyor. İnsan dışında diğer canlıların da hissedebileceği heykeller besteleme niyetine devam ediyor.

Bu yazı 507 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum