içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AKŞENER PİŞMAN OLMUŞ!

CHP son yıllarda ne hikmetse, başı darda olan kişileri Milletvekili yapmış, zor durumda olan Akşener’ede grup kurması için 15 milletvekili vermişti.

Sadece kendi menfaatleri için CHP ye sızan, CHP yi Milletvekili olmak için bir araç olarak kullanan onlarca kişiyi gördük ve hala da görmeye devam ediyoruz.

Bunlardan bir kaçı; Öztürk Yılmaz,  Mehmet Ali Çelebi, Muharrem İnce,  Abdüllatif Şener. Parti olarak ta, CHP yi basamak olarak kullanan ittifak ortakları. Dahası vardır da, bunlar en somut örnekleri. 

* * *

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, yaşına göre çok büyük bir performans göstererek bu güne kadar mücadele verdi, belki de kendi partisi içinden hançerlenmese, önüne, içi boş gündem değiştirme mevzuları getirerek engellemelere maruz kalmasa daha büyük icraatlara imza atabilirdi.

Bir yandan, her türlü Devlet imkanını kullanarak, hakaretler yağdıran, montaj videolarla, yalan haberlerle, siyaset yapan iktidarla mücadele ederken, bir yandan da ittifak ortaklarını bir arada tutma çabaları onu da partisini de yıpratmıştır.

Şimdi fark ediyoruz ki; 6 lı masa ittifakının CHP ye hiçbir getirisi olmadığı gibi götürüsü olmuştur.

CHP sol bir partidir. İttifaklarını da bundan sonra sol ve Atatürk’çü partiler ile yapması gerekir kanaatindeyim…

Bunun son örneği İYİ parti ve Meral Akşener’dir. Bulunduğu yeri CHP ve Kılıçdaroğlu’na borçlu olduğunu örtülü olarak ifade ederken, "CHP’den 15 milletvekili istedik, hayatımın en büyük pişmanlığıdır" diyerek vefasızlığını da ifade etmiştir.

* * *

Konu ile ilgili, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklaması şöyle;

Sayın Akşener, “CHP’den 15 milletvekili aldım. Bedel ödemekten bıktım” demiş. Bu açıklama gerçekleri yansıtmıyor. CHP, 15 milletvekili karşılığında iYİ Parti’den bedel istemedi. Şimdi olayların gelişmesini özetleyeyim. İYI Parti’nin seçimlere sokulmaması için Ankara’da gizli bir toplantı yapıldığı ve karar alındığı bilgisi bana ulaştı. Bu bilgiyi Akşener ile paylaştım. Akşener bunun üzerine Kılıçdaroğlu ile görüştü ve TBMM’de grup kurarak seçime girmek için 15 milletvekili istedi. Kılıçdaroğlu çok istekli davranmamış. Akşener’in bana söylediğine göre “Basına bu talebimi anlatır ve sizin reddettiğinizi açıklarım” demesi üzerine Kılıçdaroğlu kabul etmek zorunda hissetmiş. En azından Akşener bana böyle anlattı. Üstelik Kılıçdaroğlu 15 vekil ile desteği ittifak şartı olmaksızın vermişti. CHP’li vekillerin katılmasının üzerinden kısa bir süre geçti. Akşener bir gün divana gelerek, “KK ile el sıkıştık. Seçime ittifak ile giriyoruz, ne diyorsunuz” diye sordu. 2 genel başkanın el sıkışması sonrasında söyleyecek bir şey kalmamıştı. CHP-İYİ Parti ittifakı, AK Parti’den İYİ Parti’ye gelen yüzde 7 civarında oyun MHP’ye gitmesine neden oldu. CHP-İYİ Parti ittifakı kararı, İYİ Parti için iyi olmamıştı. 2019 Yerel seçimleri öncesinde İYİ Parti divanında, Akşener ve bütün divan üyeleri “ CHP ile yerel seçimlerde ittifak yapalım” görüşünü savundular. Ben tek başıma “CHP-HDP ittifakı üzerinden saldırıya uğrarız, üstelik biz CHP ile ittifak yaparsak, ayrılmış olan AK Parti ve MHP tekrar bir araya gelirler, Cumhur ittifakı tekrar kurulur” görüşünü savundum. İttifaka karşı çıktım. Reddedildi. Dikkat edin, yerel seçimlerde CHP İYİ Parti’ye değil, İYİ Parti CHP’ye ittifak teklif etti. İYİ Parti tarafından bedel ödense tam tersi olurdu. Üstelik yerel seçimler sonrasında Sayın Akşener ve yakın çevresinin CHP’ye “nasıl bedel ödettiğini” hepimiz biliyoruz. Sonuç olarak, olayları en yakından yaşayan 5 kişiden birisi olarak Akşener’in bugün yaptığı açıklamanın doğru olmadığını biliyorum. CHP, hiç bir zaman “Biz size 15 vekil verdik, buyrun kasaya” tavrı içinde olmadı. Eğer olsaydı en çok ben yeri göğü inletir, CHP’yi sert şekilde eleştirirdim. Hele Akşener ile en son konuşmamızı yaptığımız İstanbul’daki ofisindeki konuşmada CHP ile yolları “CHP’yi suçlayarak” bitireceğim dediğini çok iyi hatırlıyorum. Akşener, Sözünü tuttu, suçlayarak bitirdi. Peki, bunları neden yazdım? Çünkü aynen böyle yaşadım ve dostluk da mertçe olmalı rekabet de.

Bu yazı 1696 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum