finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÇALIŞAN ve ÇALIŞMAYAN GAZETECİLER GÜNÜ

Çok zor şartlar altında görevlerini ifa etmekte olan, Ulusal, Yerel basın ve İnternet gazeteciliğinin PANDEMİ nedeniyle artık ayakta duracak hali kalmamıştır.

Yerel, basılı basının masrafları oldukça artmıştır. Gelir getiren en önemli kaynakları, resmi ilanların da çoğunluğu yandaş ve ulusal gazetelere verilince gelir düzeyi iyice azalmıştır. Kira, stopaj, SGK primleri, vergiler ve muhasebe ücretleri gibi giderler aynen devam ettiği gibi Pandemi döneminde de hiçbir yerden yardım görememektedirler.

Haber peşinde koşmak, haber üretmek oldukça zorlaşmıştır.

Pandemi nedeniyle, küçük, büyük esnafın da zor durumda bulunmasından dolayı işyerlerini kapatması, bilhassa Yerel Gazeteler ve İnternet gazeteciliğine destek oldukları reklam, ilan gelirlerinin de neredeyse tamamen durma noktasına gelmiştir. Bu nedenle birçok gazeteci işinden olmuştur. Yani, ÇALIŞMAYAN GAZETECİ durumuna düşmüştür!

Bu kadar mağduriyetin yanında bir de özgürce haber yapmakta zorlaştırılmıştır. İktidar, halkın aydınlanması gereken bazı haberlere erişim yasağı uygulamakta, gazeteciler hakkında davalar açılmaktadır. En ufak bir olayda bile gazetecileri, teröristlerle aynı küfeye koymak kabul edilemez.

Oysa, Demokrasiden ve Hukukun üstünlüğünden sık sık bahseden iktidara bu kısıtlama hiç yakışmamaktadır.   

Geçmiş yıla bakınca, bir yılda sorunlar çözülmemiş, çalışma şartları ve geçim gittikçe ağırlaşmıştır.

Her yıl yaptığımız gibi, TÜM ÇALIŞAN GAZETECİLERİN gazeteciler gününü kutlarken, bu yıl “ÇALIŞMAYAN GAZETECİLERİ” de unutmamak gerekir.

Hatta bunun yanında, “Datça Havadis” gazetemizde olduğu gibi, hiçbir ücret talep etmeden gönüllü çalışan, haber üreten, köşe yazısı yazan, tüm gazetecilerin ve başta Gazetemiz sahibi, rahmetli Aydın Erdoğan’ı anarak, köşe yazılarıyla, Erdoğan VAROL, Erdem YÜCEL, Orhan KESKİNSOY, Aysel KIZILTAŞ, Can Pulak, Tülay Sükun ve yerel haberleri, Röportajları ile gazetemize büyük katkıları olan  Muhabirimiz Esmeri Alev Ekebaş ile aramıza yeni katılan Aytun Erdoğan ve Astrokedi Dilara’yada katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Cezaevinde veya gözaltında olan basın emekçilerinin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını dilerim.

Çünkü, elden başka bir şey gelmiyor!

 

C. E.

 

Bu yazı 830 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum