finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İKTİDARIN U DÖNÜŞLERİ

İktidarı oluşturan AKP – MHP ittifakı geçmişte birbirlerine hakarete varacak derecede eleştirilerde bulundukları herkesçe bilinmektedir. Bugün teknoloji çağında internette sosyal paylaşım sitelerinde hepsini görmek mümkündür.

MHP lideri Devlet Bahçeli, aleyhlerine alınan Danıştay kararlarını hiçbir zaman kabul etmemiş ve bu kararları tanımadığını söylemiştir. Ama, işine gelen, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili Mahkeme kararını görünce, Yargı karar vermiş iş bitmiştir demektedir. Yani Nalıncı keseri gibi kendine doğru yontmaya devam etmektedir.

* * *

Ülke yeni bir seçim atmosferine girmeğe başladı. Bu da erken bir seçimin kapıda olduğu izlenimini veriyor. Çünkü, ekonomide enflasyonu, dövizde de Doları, Euro’yu kontrol altına alamıyorlar. Halk pahalılıktan kırılırken, gereksiz alanlara (Yazlık saraylara, Millet Bahçelerine) milyon dolarlar saçılıyor.

Vatandaşın durumu hiç iyi değil. Bugün, Mahkemelerdeki açık icra dosyası sayısı ekonomik krizin de etkisiyle 24 milyona dayandı. Toplam sayı yılbaşından bu yana 2,2 milyon arttı.

Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre, 1 Ocak ile 19 Mart 2022 tarihleri arasında icra iflas dairelerinde toplam 2 milyon 291 bin yeni dosya açıldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 1 milyon 775 bin seviyesindeydi.

Böyle bir ortamda daha fazla yıpranmayı göze alamayacaklarını zannediyorum. Ve erken seçim olabilir diye düşünüyorum.

* * *

Zaman zaman İktidardan U dönüşler görüyoruz.

Mesela; Kaşıkçı cinayetinde Suudlara karşı alınan tavır ve söylemler sonrasında yapılan U dönüşü ile Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan gezisi.

Mesela; BAE hakkında söylenen “15 Temmuz darbe girişiminin finansörü” söyleminden sonra yine Cumhurbaşkanının BAE ye ziyareti!

Bu ziyaretlerin aslında taze para bulma umuduyla yapıldığı basında yazıldı çizildi.

Şimdi akıllara başka bir soru geldi. Bilindiği gibi Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın Nato üyeliğine karşı çıkıyor ve "Türkiye'ye yaptırım uygulayan ülkelerin NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz" diyor.

Acaba burada da, ileride bir U dönüşü olur mu?

Bu yazı 452 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum