finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ZAMLARDAN SONRA OYNATMAYA AZ KALDI!

Son zamlardan sonra, elektrik faturalarının en az iki hatta 3-4 katı şişirildiğini gören vatandaş adeta çıldırdı. Buna sebep olanları lanetleyen vatandaş, bu faturaları ödeyemeyiz diye isyan ediyor.

Benim de şahsıma ait fatura, (Klima kullanmıyorum) geçen ay 180 TL. idi. Bu ay 368 TL. geldi. Komşum klima kullanıyor. Geçen ay 400 TL. ödemiş, bu ay 900 TL. yi geçmiş.

Gerçekten akıl alacak gibi değil. Vergi ve zamlardan başka devletin kasasına gelir sağlayacak çareler bulun ya.

Yeter artık inin milletin sırtından…

Mesela üretimi arttırın, köylüyü, sanayiciyi canlandırın, ihracata dönük üretimler yapın.

Dışarıdan abuk subuk ne olduğu belli olmayan bakliyat ve hububat gibi kendi köylümüzün yetiştirebildiği malları ithal edeceğinize köylüyü destekleyin, yerli ürünümüzü dışarıya ihraç etmenin yollarını araştırın bulun.

Hem yerli, milli diyoruz. Hem de yerli ürünleri yok ediyoruz.  

 

Bu durum çok bilinen bir fıkrayı aklıma getirdi;

Padişahın birisi vergileri arttırmış. Sonra vezirini halkın arasına göndererek ''bak bakalım halk ne yapıyor?'' demiş. Vezir gitmiş, gelmiş, "Söylenmeye başladılar" sultanım demiş. "İyi, iyi" demiş padişah, "arttırın vergileri" diye de emir vermiş.

Bir süre sonra vezire, "Git bak bakalım, halk ne yapıyor?” demiş. Vezir bakmış, "Çok kızmışlar sultanım, bağırıyorlar" demiş. Padişah, " yine arttırın vergileri" diye emrini yenilemiş.

Ardından, yine vezirine halkı kontrol etme emri vermiş. Vezir korkuyla sultana, "Sultanım, halk öfkeyle sokaklara döküldü. Kavga, dövüş var" demiş.

Sultan gülümsemiş. "Arttırın vergileri" demiş. Vezir yine sokaklara halkın arasına inmiş. Saraya dönünce gülümseyerek, "Padişahım, halk katıla katıla gülmeye başladı” deyince, Padişah, "Tamam yeter, başka vergi yok, bu iyiye işaret değil" demiş…

 

Bu yazı 883 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum