finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

2022’den umutlu muyuz?

2022’ye girmemize şunun şurasında ne kaldı?

Günler, saatler…

Zaman ne kadar acımasız…

2021’e Coronavirüs yüzünden evimizde zorunlu kalarak girmiştik. Yeni yılın bizlere mutluluk, sağlık, inanmasak da huzur ve refah getirmesini dilemiştik. Oysa dünya ülkelerinin çoğu gibi bizlerde hüsranı yaşamıştık.

Yeni yılların her gelişini evlerde veya dışarıda sevinçle, coşkuyla kutlamak adet olmuştur. Yeni yılın her gelişinde biraz daha yaşlanıldığını, kaçınılmaz sona yaklaşıldığını kaçımız fark ediyor…

Belki de futbol maçlarında olduğu gibi uzatmaları oynuyor. Hakemin her an çalacağı düdüğü bekliyoruz.

Bilemiyorum.

Birkaç gün önce Face’de “Delikanlı Sözler” imzalı ilginç bir söz ile  karşılaştım; onu sizlerle paylaşmak isterim:

“Fırın küreği tam düzeldiğinde hamur bitermiş.

İnsanın hayatı tam düzeldiğinde ömür bitermiş.”

Tarihe, edebiyata hatta siyasete bakın pek çok ünlü kişi uzun yıllar yaşayacak eserlerini, birikimlerini hep ileri yaşlarda yazmıştır. Oysa yasalar siyasetçiler dışında bürokrat ve akademisyenlere 65, 67 yaşına geldiklerinde ; “Senin artık işin bitti kenara çekil” diyor. Kimi çekiliyor kimi de bende daha çok iş var diyerek; yıllara meydan okuyor…

Yazıma biraz karamsar başladım ama asıl konumuz 2022’nin bizlere neler getireceği, neleri de götüreceğidir. Yeni yılın ilk saatlerinde ben bunları düşünmek istiyorum.

Yeni yılın en önde gelen konusu ekonomideki dolar-lira arasındaki çekişme geçecek gibi görünüyor. Doların liramız karşısında yükselişi bir anda 18’den 12’lere kadar düştü. Gerçek ekonomistler böyle bir iniş çıkışın anormal olduğu görüşünde…

Doların yükselişi gıda maddelerinin fiyatlarını yükseltmişti. İnişi marketlere fırınlara yansıyacak mı?

Kur’andaki sureler,  Çin modeli ekonomi tartışmaları yeni yılda da sürecek mi?

Benim aklım borsa oyunlarına siyasete ermediğinden geçelim…

Yeni yıl, orta sınıf kalmadığından yoksullarının durumunu düzeltecek mi?

Yatırımcılar daha da zenginleştirecek mi?

Onu da bilemiyorum; günler ilerledikçe yeni önlemlerin alınıp alınmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Siyasetin en önemli konusu veya dönüm noktası erken seçim olacak mı?

Muhalefet partileri çarşı pazar dolaşıp halkın içerisinde onların sorunlarını öğreniyor ve buna göre stratejilerini geliştiriyor. Ne hikmetse iktidar partileri daha henüz halkın içerisine inmediler. Onlar da inecek mi; şimdilik onu da bilemiyoruz.

Bütün bu sorunlar yumağı içerisinde 2022’nin bizlere nasıl bir yaşam veya düzen getireceğini bilemiyoruz. Yalnız benim bildiğim; Trabzonspor’un anormal bir durum olmazsa;  bu yıl ipi göğüsleyeceğidir. Sanırım fazla kafa yormayalım;  en iyisi her şeyi bir kenara itip, futbola yönelelim!..

Bu yıl da geçmişte olduğu gibi sakallı takkeli bazı bağnazlar ortalığa çıkarak Yılbaşı kutlamak günah, Kur’an da yeri yok, onlar batıya özenti diyecekler mi?

Onu da bilemem ama çoğunun ıphone, samsung telefonları olduğunu, bilgisayardan yararlandıklarını, kredi kartı kullanıp Mercedes veya Audilere bindiklerini biliyorum.

Bütün kötümserliğime rağmen 2022’nin tüm dünya ülkeleri ile bizlere mutluluk, sağlık getirmesini diliyorum.

Bu yazı 1173 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum