finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ABD Başkanı B. Obama’nın Türkiye ziyareti

Önceki yazılarımda;  Amerikan rüyasından ve Türkiye’yi ilk ziyaret eden ABD Başkanı Eisenhower’den söz etmiştim. Bu yazımda 5 Nisan 2009’da Türkiye’ye resmi olarak gelen ABD Başkanı B.Obama’ ya gösterilen ilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

B. Obama‘nın ABD Başkanı seçilmesi Türkiye’de büyük sevinç yaşatmış, halkımızdan bazıları kendisine hediyeler sunabilmek için adeta birbirleriyle yarışmışlardı. Büyük olasılıkla bunun nedeni Başkanın Müslüman olmasından kaynaklanmış olmalıdır. Öyle yağcılıkla falan ilgisi olduğunu sanmıyorum. Müslüman Başkanını her yönüyle Türkiye’nin arkasında duracağını sananlar az değildi. Oysa onların bilmedikleri;  ABD Başkanları diğer ülkelerin başkanları gibi her istediğini yapacak yetkilere sahip olmadığıdır. ABD Başkanları denetlenir ve  yetkili yerlere gerektiğinde hesap vermek zorundadır.

Yıllar öncesi Vietnam’a gitmeyen; Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu  Cassius Marcellus  Clay Müslümanlığı seçmiş ve ismini   Muhammed Ali olarak seçmişti.  Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan onu Türkiye’ye davet etmiş, Sultanahmet Camisinde birlikte  namaz kılmışlardı. Caminin önündeki meydanda toplanan halkımız ona uzun süre tezahürat yapmışlardı. Boksör’ün Türkiye ziyareti yalnızca bir gün sürmüştü. Ama davet sahibi de epey puan kazanmıştı.

Şimdi gelelim B.Obama’nın ziyaretine; ABD Başkanı seçildikten sonra ilk dış ülke ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı. Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından karşılanmış, Çankaya’da ağırlanmış,   Anıtkabiri ziyaret etmiş, TBMM’de milletvekilleri kendisini ayakta alkışlayarak  karşılamışlardı. Ankara’dan sonra İstanbul’a geçen B.Obama ‘ya Dolmabahçe Sarayında Türk Sanat Müziği dinletilmiş, Sultanahmet Camisi gezdirilmiş, Tophane-i Amire’de üniversite gençleriyle bir süre sohbet etmiştir.

Misafirperver ve devlet büyüklerine saygıda kusur etmeyen halkımızdan bazıları da Başkanı hediyelere boğmak istemişlerdi. Adanalı kebapçılar beş koyun keserek beş metre uzunluğunda bir kebap hazırlayarak Amerika’ya göndermişler. Yine Adanalı bir vatandaşımız kendisine cooker cins köpek hediye edeceğini duyan ve ondan aşağı kalmak istemeyen Sivaslı vatandaşımız da kangal yavrularını Beyaz Saraya gönderdiğini ilan etmişti. Başkana sevinç gösterileri bunlarla sınırlı kalmamış, Van’ın Gürpınar ilçesindeki bir köy halkı da Onun 44.Amerika Başkanı oluşundan ötürü davul zurna eşliğinde 44 koyunu kestirmişlerdi.  O koyunların ne suçu, günahı vardı; nedense bunu kimse sorun etmemişti.  Vanlı bir vatandaş da kendisine Van kedisi hediye edeceğini söylemişti. Hediyenin yerine varıp varmadığını bilmiyoruz.

Yılmaz Özdil’den öğrendiğime göre  Samsunlu bir yerel sanatçı da  üzerinde  “Mister Obama” yazılı kemençeyi Başkana verilmek üzere  ABD Büyükelçiliğe göndermiş... Bu arada hediyelerin ardı arkası gelmemiş, Konyalı ayakkabıcı  45 numara ayakkabı, bir öğretmen seccade, yemeni ve  Osmanlı yeleği, Beyşehirli balıkçılar 6,5 kilo sazan balığı, Devrekli bir vatandaş Devrek bastonu,, kuş üzümlü, fıstıkla, çikolatalı baklava, Vakko firması da Kanuni Sultan Süleyman tuğralı kravat, eşine de çeşitli şallar işlemeler verilmiş…  Bu arada pek çok kişi Onunla resim çektirmek için adeta birbirleriyle yarışmışlar.   

Bütün bunlara karşı hediye vermek için yarışan vatandaşlarımız acaba umduklarını buldular mı?    

İşin o yanı biraz karışık…

Bu yazı 1200 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum