finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Çok bilinmeyenli denklemler gibi!..

Bizim kuşaklar lisede okuduğumuz klasik matematik derslerini çok iyi hatırlar.  Denklemleri, cebiri, geometriyi anlayabilmek, trigonometri, logaritma  hesaplarını çözebilmek; hepsinden öte  geçerli not alabilmek için epey ter dökerdik. Yıllar sonra matematiğin her dersin önünde olduğunu, insan beynini geliştirdiğini, bizlere düşünmeyi sağladığını, medreselerden fen derslerinin kaldırılmasıyla Osmanlının çöküşünün hızlandığını öğrenmiştik. Yalnız o mu; O yılların liselerinin günümüz üniversitelerinden çok daha kaliteli olduğunun da farkına varmıştık. Matematik derslerimizde çok bilinmeyenli denklemler vardı. Şimdi düşünüyorum da siyasetin gündemindeki seçim ne zaman yapılacak tartışması bizlerin çok bilinmeyenli denklemlerine dönüşmüş gibi…

Seçimin normal olarak 2023 yılında yapılması gerekiyor. Ancak daha bir yılı aşkın süredir erken seçim olacak mı olmayacak mı tartışmaları sürüp gidiyor. İktidar partisi ve ona destek olanlar seçim zamanında olacak diyor. Muhalif partiler ise her an baskın seçime hazırlıklıyız mesajı veriyor ve çalışmalarını bu yönde yürütüyor.

Erken seçim olacak mı olmayacak mı?

Aynen çok bilinmeyenli denklemler gibi…

Türkiye ekonomi, iç ve dış siyaset yönünde zor bir dönemden geçiyor. Bir kısım medyaya bakıyorum enflasyon, zamlar, işsizlik, geçim derdi, paramızın alım gücü kalmadı derken bazıları da yazılarıyla, demeçleriyle ortalığı güllük gülistanlık gösteriyor.

Acaba hangisine inanmalı?

Altılı masaya katılan siyasi partiler eskilerin deyişiyle seçim sath-ı mailine girilmişçesine mitingler düzenliyor, yurdun her yanını dolaşıyor, çarşı pazarlarda halkın sorunlarını dinliyor. İktidar partisi ve onu destekleyenler belirli demeçler veriyorlarsa da halkın içerisinde nedense pek görünmüyorlar. Her şey bir yana halkın asıl derdi geçim ve bazılarının deyişine göre tencerenin kaynayıp kaynamaması…

İnsanlar gerçekten açlıkla mücadele ediyor mu etmiyor mu?

Çok bilinmeyenli denklemler gibi…

Şartlar ne olursa olsun; sandık er geç halkın önüne gelecek ve o zaman kimlerin mutlu kimlerin de mutsuz olacağını hep birlikte göreceğiz. Seçim çare olacak mı; nasıl olacak, sandıktan kim çıkacak o da bilinmiyor. Muhalefet cumhurbaşkanı adayını henüz açıklamadı;  iktidar kim olacak söyleyin diyor… Büyük olasılıkla muhalefetin adayı bellidir de yıpratılmasın diye açıklamak istemiyor olabilir. Belki de hiç kimsenin düşünmediği, yıpranmamış, toplumda iyi izlenim bırakmış bir aday da ortaya çıkarabilir.

Bu arada pek az kişinin üzerinde durmadığı bir konuda meclis çoğunluğudur. Çoğumuz cumhurbaşkanı seçimi üzerine odaklanmış; oysa meclis çoğunluğunu almak diğerinden çok daha önemli diye düşünüyorum.

Kısacası siyasetimizde her şey çok bilinmeyenli denklemi çözebilmek kadar zor…

Bu yazı 1046 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum