finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Türkiye ve İtalya prestij aradı!

Türkiye Milli Takımı Play-off yarı final karşılaşmasında Portekiz’e 3-1; İtalya’da Kuzey Makedonya’ya 90+2’de yediği golle 1-0 yenilince Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupasına katılma şanslarını yitirmişlerdi. Bizim takımı bilmem ama İtalya’nın yenilgisi Dünya’da büyük bir hüsran yarattı. Dünya ve Avrupa şampiyonlukları yaşamış İtalya’nın olmadığı bir kupa futbolseverler için hayal kırıklığıdır.

Kupa dışında kalan iki takım Konya’da biraz buruk ve biraz da moralsiz olarak on beşinci kez karşılaşarak bir prestij maçı yaptılar. Kazanan 3-2’lik sonuçla İtalya oldu. 

Türkiye ile İtalya daha önce özel ve resmi olarak on dört defa oynamış;  bunların 10’unu İtalya kazanmış, 4’ü de beraberlikle sonuçlanmıştı.

II. Dünya Savaşı sonrası 1949 yılında İtalya, Fransa, Yunanistan, Türkiye ve Mısır arasında Akdeniz Kupası adıyla bir turnuva düzenlenmişti. Bu turnuvaya İtalya ve Fransa diğer takımları küçümsediğinden olacak B Milli Takımlarıyla katılmışlardı. Bu turnuvada Türkiye İtalya B Milli takımı ile ilk defa karşılaşmış ve 3-2 yenilmişti.

Aradan yıllar geçti Türk Milli Takımı inişli çıkışlar yaparak futbolundan ve futbolculardan söz ettirdi.

Katar’da yapılacak Dünya Kupasına katılamayışı bir bakıma yönetim ve teknik direktör hatalarından kaynaklanmıştır. Türkiye gurubundan pek ala çıkabilirdi, öylesine puanlar yitirmişti ki; şaşmamak elden gelmiyordu.  Bu kez Play- off oynayacak;  önce Portekiz, sonra da İtalya-K.Makedonya galibiyle karşılaşacaktı.  Buradan çıkması olası değildi ama yine umut edildi.  Play-off yarı final maçında zayıf bir dönem geçiren Portekiz’i yenebilirdi. Maç 1-2 aleyhimize devam ederken Burak’ın kaçırdığı penaltı ile maç zaten bitmiş, oyuncular moral olarak çökmüştü, daha fazlası beklenemezdi...

Türk Milli Takımı 2002 Dünya üçüncülüğüne  bile yükselmişti; 2020 Avrupa Kupasında gurubunda puan alması bir yana  İsviçre’ye attığı tek gol ile sevinmiştik!..

Türk futbolu neden bir seviye ve sistem oturtamıyor?  

Bunun nedenlerini araştıran yönetim de ortaya çıkmıyor. Suçu futbolculara atmak kolaysa da onları teker teker incelediğinizde hepsi Avrupa takımlarında başarıyla oynuyorlar. Onların dışında Süper Ligde oynayan birkaç futbolcu takımda yer alıyor. Kısacası ortada toplama bir takım var. Bunun sorumlusu Futbol Federasyonu mu, yoksa sürekli sistem oturtamayan teknik direktörler mi?

 Süper Lige ve PTT Birinci Ligine bakın; oynayanlar Afrikalı, Asyalı, Güney Amerikalı ve Avrupalı futbolcular. Aralarında devede kulak misali birkaç Türk futbolcu yer alıyor.  

Milli Takım Avrupa’da oynayan ve çoğu da gurbetçilerden oluşmuş bir takım… Teknik Direktör Stefan Kuntz  bir zamanların ünlü Alman  futbolcusu ama teknik direktörlüğü henüz birinci sınıf değil. Türkiye’de kulüp yönetimleri bu yönde ne kadar bilgili ve deneyimli?  Bence tartışılır, bizim teknik direktörler Avrupa’da barınamıyorlar. Gidenlerde kısa sürede geri gönderiliyorlar.

Büyük maçlarda fırsat bir iki defa yakalanır. Golü atarsan mesele yok. Başta penaltı atamazsan veya duran toplardan sonuç alamazsan maç kazanmak çok zordur. Bu arada kaleciler de çok önemlidir. Bir zamanların sonuçlara büyük etkisi olan Turgay Şeren, Şükrü Ersoy, Özcan Arkoç gibi kalecilerimiz yok. Son Portekiz ve İtalya maçlarında izlediğimiz genç kalecilerle sonuca gitmek çok zor. Örneğin İtalya’ya 3-2 yenildiğimiz maçta İtalyan kalecisi Donnarumma’nın iki muhteşem kurtarışı ile sonuca etkili olmuştu. İtalyanlar Konya’ya eksik kadrolarıyla gelmişti ama orta sahaya hâkimiyetleri, yaptıkları presler, ayağa top vermeleriyle bizden çok üstün olduklarını göstermişlerdi.

Şimdi her zaman olduğu gibi önümüzdeki turnuvalara bakalım deniliyor. Gurupların kuraları çekildiğinde biz buradan çıkarız deniyor, maçlar başlayınca da hüsranla karşılaşıyoruz. Dilerim bu kez olmaz diye düşünüyorum…

Bu yazı 1091 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum