finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Yağmurun suçlusu kim!...

Bayramın sonuna geldik;  basına ve sosyal medyaya bakıyorum herkesin keyfi yerinde görünüyor. Kısacası toplumda bir laylaylom havası hâkim, face de resimlerini paylaşanlar mutluluk tablolarını yansıtıyorlar.

Mutlu olmak güzel bir şey…

Bayram öncesi meteoroloji yağmur, sel ve sıcaklık artacak gibi uyarılarda bulunmuştu ama anlaşılan kimse bunu önemsememiş. Maddi durumu iyi olanlar ve borç harçla para edinenler tatil yörelerine akın ettiler.

Ne var ki; yazın en sıcak günlerinde bayramda meteorolojiye kulak asmayanlar doğa ile karşı karşıya kaldılar. İstanbul başta olmak üzere memleketin yirmiyi aşkın şehri sağanağa, yağmura, sellere teslim oldu.  İstanbul’da çakan yedi bin şimşeğin görüntüleri basında yer aldı. Şiddetli yağış bir anda şehri perişan etti.  İstanbul’un yanı sıra Ankara, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa’da da sağanak, su baskınları, yıldırımlar başta olmak üzere hayat bir anda kâbusa döndü. İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçelerinden Esenyurt’un bazı mahallelerinde birçok ev ve iş yerlerini sular bastı. Bodrum katlarında yaşayanlar evlerinden zorla çıkarıldılar, ölümden döndüler. Bazı fabrikalarda işçiler mahsur kaldı. Üsküdar’daki Çamlıca Kulesine yıldırım düştü, çakan şimşekler gökyüzü gündüz gibi aydınlattı.  

İstanbul’da doğa olayları şiddetini artırırken bir kısım medya suçlu aradı ve sonunda onu da buldu. Meğer bayram tatilinden yararlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tatildeymiş!.. Eskiler mal bulmuş mağribi gibi derler; aynen öyle oldu. Şiddetli yağmur, fırtına ve sel baskını varken Başkan nasıl tatile çıkarmış!.. Yaptığı her olumlu girişiminde yıpratılmaya çalışılan önü kesilen Başkanı hedef tahtasına oturtmak için bundan güzel fırsat çıkar mıydı?

Önceki yıllarda da buna benzer felaketler yaşanırken Başkan yine tatildeydi dediler…

Hiç kimsenin aklına yıllar yılı rant uğruna betonlaşan şehrin alt yapısı neden hazırlanmadı, dere yatakları veya kanalların geçtiği yerler neden iskana açıldı denmedi. Olası bir depremde halkın sığınacağı meydanlardan ise söz eden çıkmadı.  Yalnızca İmamoğlu neden tatilde dediler. Sanki özel günlerde tatile çıkan ilk yöneticiymiş gibi… Yoğun çalışma temposu içerisindeki insanların fiziksel veya ruhsal olarak birkaç günlük tatile ihtiyacı vardır. İmamoğlu’da her yönetici gibi bunu yapmış, tatile çıkmadan önce her türlü programını düzenleyerek yardımcılarına bırakmış olmalıdır. Büyük olasılıkla da onlar sel felaketi karşısında ellerinden geleni yapmışlardır.

Bunun nesini tenkit ediyorsunuz?

Anlamak mümkün değil…

Konunun bir başka boyutuna batığımızda; belirli bir iskân kapasitesinin üzerinde yapılanmaya gidilmiş Esenyurt Belediyesinin ismi neden geçmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin toplum yararına girişimlerini engellemeye çalışan meclis üyelerine siz ne yaptınız diye sorulmuyor.

Tenkit etmek kolay da asıl önemli olan doğru çözümü getirmektir. Yıllar önce ABD Başkan değişimi sırasında Topal ördek örneği ortaya atılmıştı.

Bilmem hatırladınız mı?

Topal ördek örneğinde olduğu gibi görevini yapmaya çalışan İmamoğlu’na destek verileceğine neden hedef tahtasına oturtuluyor?

 Anlayabilmek mümkün değil…

Bu yazı 1435 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum