finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DÜN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı dün büyük bir coşku ile Kutladık! Haberlere bakılırsa bayram Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye'nin dış temsilciklerinde de kutlandı.

Coşku büyüktü. Ülkenin her yeri bayraklarla süslendi. Ve iki yıldır salgın yüzünden evlerde ve balkonlarda İstiklal Marşı söylenen bayram, bu yıl eski günlerde olduğu gibi kutlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclis'i Başkanı Şentop, Anıt kabire çıkarak Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerden yapılmış bir çelenk sundu ve anıt özel defterine günün önemini belirten bir şeyler yazdı.

Şahsım hükümeti başkanı yine Saray'dan çıkmadı ve bu törenleri seyretmekle yetindi.

Bu arada seçilmiş ve ne söyleyecekleri kendilerine ezberletilmiş şanslı çocuklar demeçleri patlattılar ve alkış aldılar.

Bunların hepsi olağan gösteriler olduğu için daha fazla detaya girmeden geçiyorum.

*****

Bazılarına göre egemenliğimiz Gazi Meclis'in bıraktığı gibi değil. Bağımsızlığımız büyük ölçüde yara aldı! Sınırlarımız kalbura döndü. Kendilerini ülke vatandaşlarının üstünde gören bazı kendini bilmezler istedikleri gibi at oynatıyor.

Kendi yurttaşımız işsiz ve açken göçmenler ve sığınmacılar rahat yaşıyorlar. Kendi insanımız işsizken onlar ailecek aldıkları yardımlarla günlerini gün ediyorlar!  Öğrencilerimiz sınavlarla boğuşurken onlar ellerini kollarını sallayarak istedikleri okullara girebiliyorlar.

Bu ve benzeri olayları çoğaltmak mümkün. Şunu da belirtmek gerekir, tüm yetkililerin söylediklerinin aksine bu insanları artık söküp atmak ve ülkelerine göndermek pek mümkün ya da kolay görünmüyor.

*****

Birkaç paragraf önce şanslı bazı öğrencilerin büyüklerin yerlerine geçtiğini yazdım. Bunu yazarken sosyal medyada dolaşan bir metin aklıma düştü. Ancak daha sonra o metni bulamadım. Anımsadığım kadar anlatmaya çalışayım.

O metinde büyükler çocukların yerine geçiyor. Yalnız alıştığımız şekilde değil. 

Örnekle anlatmaya çalışayım. Büyüğün biri, bir çırağın yerine; bir diğeri boyundan büyük yük taşıyan bir çocuğun yerine; bir başkası su satarak geçinmeye çalışan bir Ergen'in yerine, bir başkası da inşaatlarda çalışan bir çocuğun yerine geçiyor. Yani tuzu kuru olan büyükler ağır işlerde çalışan çocukların yerlerine geçiyorlar. Böylece onların çektikleri zorlukları, gördükleri zülumları yaşayarak öğreniyorlar. Böylece bu konudaki görgü ve bilgileri artıyor.

Sanırım böyle bir durumla karşılaşan herkes zor işlerde küçücük bedenleriyle başetmeye çalışan çocukların halini çok daha iyi öğrenir, daha iyi görür, daha iyi bilir!

Ve 23 Nisanlarda yapılan yer değiştirmeler daha anlamlı hale gelir!

 

Bugünlük de bu kadar!

Hoşçakalın! Sağlıcakla kalınız!

Datça Havadis'siz kalmayınız!

Bu yazı 1052 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum