finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

YAZIK OLUYOR!

Ülkemiz tarihinde görülmediği kadar karışık ve tehlikelerle dolu günlerden geçiyor.

Öyle ki açlık, işsizlik ve sahipsizlikle savaşan halkımızın dertleri unutuldu ve gözler bambaşka sorunlara çevrildi.

Türkiye yurt içinde işlemediği bir suçtan dolayı bir fikir insanının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından serbest bırakılması yolunda kararı bulunan Osman Kavala'nın sorunuyla ilgileniyor. Kavala hakkındaki tüm güzel gelişmelere karşın serbest bırakılmadı.

Hakkında aynı suçtan iki kez dava açılan Kavala'yı beraat etmesi ve üç kişilik mahkeme heyetinden birinin karşı oy kullanması bile demir parmaklıklar arkasından kurtaramadı. Ve ömür boyu hapse mahkum edildi.

Aynı davada yargılanan Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerdem, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ekmekçi ise 18'er yıl hapse mahkum oldular.

Bakalım önümüzdeki günler neler olacak?

Ancak Kavala davasının ülke hukuk tarihinde kara bir leke olarak kalacağı ve şahsım hükümeti hanesine eksi olarak yazılacağı da bir gerçek.

Kavala davası ülkedeki tüm partiler tarafından izlendi. Öyle ki bu dava için 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bile sessizliğini bozdu. Mesajını, Gezi Parkı davası için Silivri'yi ziyaret eden CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel aracılığıyla paylaşan Sezer; katledilen hukuk sistemi için gözyaşı akıttığını bildirdi. Hukuk için üzüldüğünü belirten 10. Cumhurbaşkanı Sezer, "Türkiye'nin bu duruma düşmesine üzülüyorum" dedi.

Kavala davası kararı ülkedeki tüm siyasi partilerce, fikir insanlarınca, yazarlarca ve gazetecilerce kınandı. Hatta İktidar partisinin içinden bile kararı kınayanlar oldu.

Karar bir tek AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı ve bazı AKP'lilerce  olumlu karşılandı.

***

Bu arada ülkemizde işlenen hunhar bir cinayet yeniden gündeme geldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizdeki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülen ve cesedi adı geçen ülkeden gelen hekimlerce parçalanarak ülke dışına götürülen gazeteci Adnan Kaşıkçı davasının dosyasını, Türkiye'nin Egemenlik haklarını çiğneyerek  Suudi Arabistan'a devretti.

Tabii ki aklı başında olan siyasiler, hatta herkes bu karara karşı çıktı.

Kendisini Cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, RTE'nin Gezi Olayları ve Kaşıkçı Davası ile ilgili davranışlarını kınadı.

Kılıçdaroğlu: "Ülkesinde masum insanlara müebbet verdirir ve bunu havalimanında savunur. Sonra uçaktan iner, katille kucaklaşmaya gider koşa koşa. Kendi ülkesinde insan parçalayanın önünde eğilir, gözleri ona aşkla güler. İşte sen busun Erdoğan. Utan diyeceğim ama nafile,"

***

Bugün 1 Mayıs!

1977 yılında Taksim meydanında 34 kişi katledildi.

Hayatını kaybedenler, katliamı görenler belli.

Ancak katiller, azmettirenler hâlâ bulunamadı.

Katiller ülkemizdeki birçok faili meçhul cinayetler de olduğu gibi karanlıkların arkasına saklanıyorlar.

Ancak unutulmasın ki, yananların aydınlığı hep sürecek ve ülkemiz üzerindeki ölü toprağını silkeleyerek dimdik ayağa kalkıp ışığa kavuşacaktır.

Umarım bu yıl Maltepe meydanında yapılacak kutlamada bir olumsuzluk olmaz ve tüm işçilerimiz, tüm bireylerimiz, tüm insanlarımız ve ağız tadıyla birlikte kutlama yaparlar.

 

Bugünlük de bu kadar!

Hoşçakalınız! Sağlıcakla kalınız!

Datça Havadis'siz kalmayınız!

Bu yazı 1128 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum