finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DATÇA’LI ÇOCUKLARI VOLEYBOLLA TANIŞTIRIYOR

DATÇA HAVADİS 26-OCAK-2017 RÖPORTAJIM

ESMERİ ALEV EKEBAŞ

Datça’lı çocukların voleybolla tanışmasında Şule Akıncıbay, Zafer Anar ve Müge Can Erçevik’in  emekleri büyüktür. Sporcu yönü, yaşam  enerjisi bizleri etkileyen ve bir Datça sevdalısı olan Şule Akıncıbay ile röportaj yaptık. Sorularımıza verdiği samimi cevaplar için teşekkür ederiz.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Şule Akıncıbay kimdir, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

ŞULE AKINCIBAY: Ankara’da doğdum. Eğitim yaşamım Ankara’da geçti. Lise yıllarımda hem okul hem kulüp takımında voleybol oynamaya başladım. Üniversite bittiğinde babam da emekli oldu ve ailece İstanbul’a yerleştik. Eczacıbaşı Spor Kulübünde voleybol oynamaya devam ettim. Sonra bir bankada çalışmaya başladım. Evlendim ve bir kız çocuğumuz oldu. Emekli olduğumda kızımız on bir yaşına gelmişti. O’nun da benim gibi sporcu olmasını istedik. Kızımı Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde benim de antrenörüm olmuş, rahmetli Cengiz Göllü’ye götürdüm. Her gün kızımı götürmek için, antrenmanlara gidiyordum. Cengiz ağabeyi gel burada çalış deyince, voleybol bu sefer, idareci kadroda ikinci kez girdi hayatıma. Eczacıbaşı Spor Kulübünde alt yapı sorumlusu ve spor okullarında yönetici olarak on bir yıl çalıştım. Aynı dönemde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bünyesinde kurduğumuz Bayanlar Komisyonu’nda Ücretsiz Spor Okulları açtık. Maddi gücü olmayan çocukları sporla tanıştırdık. Bu gönüllü çalışmam da kulüp çalışmamla paralel olarak on yıl sürdü. Binlerce çocuğu sporla tanıştırıp, sporu sevdirdik diyebilirim. Bu da benim hayatımda mutluluk verici bir süreçtir.

Sonra anneannelik hayatım başladı. İki kız torunum var. Torunlarım büyüyene kadar kızıma yardımcı oldum. Sonrasında ise eşimle birlikte, büyük şehrin stresinden kurtulmak, sağlığımıza kavuşmak, basit ve keyifli bir hayat için Datça’da yaşamaya karar verdik ve işte buradayız.

 

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Datça Belediye Spor Voleybol Takımları için sezon açılışı yapıldı. Datça’lı çocukların voleybolla tanışmasına yönelik çalışmalarınızda ekibiniz kimlerden oluşuyor? Çocukken yetiştirdiğiniz Müge Can  Erçevik, voleybol antrenörü olarak kadroya dahil edildi, birlikte çalışmanızın size güç kazandırdığı söylenebilir mi? Çalışmalara destek olan kurum ve kuruluşlar var mı?

ŞULE AKINCIBAY: Datça’da voleybol aşığı Zafer Anar ile karşılaştık ve Datçalı çocukların voleybolla tanışması için bir proje hazırladık. O zamanın Belediye Başkan Yardımcısı (şimdi başkan) Gürsel Uçar’dan randevu aldık. Başkan ve kulüp yöneticileri projemizi çok beğendi ve Datça Belediye Spor Kulübü Voleybol Okulu çalışmalarına başladı. Çocuklar voleybolu sevdikçe, öğrendikçe takım kurma fikri gelişti. Kulüp Başkanı Esat Bey ve diğer yöneticileri de ikna edince antrenör arama arayışına girdik.

İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir derler ya işte aynen böyle oldu. Eczacıbaşı Spor Kulübünde on yaşındayken spora başlattığım sevgili Müge tatil amaçlı Datça’ya gelmişti. Antrenmanda ziyaretimize geldi. Çocukların istekliliği, salonun atmosferi onu etkiledi. Ayrıca kısacık tatilinde gezdiği kadarıyla Datça’yı çok sevdi. Ben burada yaşamalıyım dedi. Ben de bizle çalışır mısın diye teklifte bulundum. Kulüp yöneticilerinin de onayını aldıktan sonra Müge Can Erçevik’i sorumlu antrenör olarak kadromuza dahil ettik. Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi öğrencisi Bilge Kağan Özgürdal ve veli olarak iki çocuğunu voleybol okulumuza getiren ve eskiden voleybolcu olduğunu öğrendiğimiz İlknur Yıldırım’da gönüllü olarak çalışmalarımıza katılınca kadromuz güçlendi. Müge, hem aileden (babası basketbolcu ve iyi bir basketbol antrenörü)  hem de Eczacıbaşı ve Vakıfbank gibi Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi iki voleybol takımında  spor disiplini almış bir voleybolcu. Müge’nin antrenör olarak kadromuza katılımıyla daha verimli bir çalışma yapmaya başladık.

Datça Belediyesi ve Datça Belediye Spor Kulübü bünyesinde çalışıyoruz. Belediye Başkanımız bize maddi manevi çok büyük destek veriyor. Kulüp yöneticilerimizle uyumlu bir çalışma içindeyiz. Velilerimiz ise en büyük destekçimiz.

Kısacası biz Datça’da kocaman bir voleybol ailesi olduk.

 

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: 7-15 Yaş arası 230  çocuğu voleybolla tanıştırdınız. Çocukların spora yönelmesinin yaşamlarına getireceği pozitif etkiler nelerdir?

ŞULE AKINCIBAY: Sporun, çocuğun, fiziksel ve zihinsel gelişimindeki önemi artık herkes tarafından biliniyor. Spor yapan kişilerin kendine güveninin gelişmesi, programlı yaşam, kötü alışkanlıklardan uzak durma, deşarj olmak ve öfke kontrolü gibi birçok olumlu etkilerini ilk aşamada sayabiliriz. . Ayrıca “Takım olmak” çok önemli. İleride çocuklarımızın, meslek, iş ve okul hayatlarında başarı getirecek bir olgu.

Biz çocuklarımıza sadece sporcu olmayı öğretmiyoruz. Bizim en güzel düsturumuz “önce iyi insan, sonra iyi sporcu, daha sonra da iyi voleybolcu” olmak için çalışıyoruz.

 

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Muğla İl Voleybol Alt Yapı  faaliyetlerine katılma kararınız ile 2016-2017 sezonunda hedefiniz yükseldi? Bu sezon beklentiniz nedir? Size ulaşmak isteyen aileler, çocuklar için sosyal medya adreslerinizi verebilir misiniz?

ŞULE AKINCIBAY: Biz çok yeni bir takımız. Çocuklarımızın önünde onlara yol gösterecek tecrübeli ablalar, ağabeyiler yok. O nedenle gelişme biraz yavaş oluyor. Ama çocuklarımızın hepsi olağanüstü güç sarf ediyor. Bundan sonra gelecek nesil daha şanslı. Önlerinde örnek olacak çünkü. Çocukların çalışmalarından ve gelişmelerinden çok memnunuz.

Diğer ilçelerde yıllardır oynayan tecrübeli takımlar var. Şimdilik kız ve erkek,  Minik ve Küçük Takım kategorilerinde katılıyoruz. Bizim için bu yıl ki hedef il bazında bir üst tura çıkabilmek. Çocuklarımızın başarılı olacaklarına inanıyoruz.

Bize ulaşmak isteyenlere gelince,

Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri 16:30-19:30 arası çalışmalarımız Datça Atatürk Kapalı Spor Salonunda devam ediyor. Gelip bizi izleyebilir, bilgi alabilirler.

Datça Belediyesi bünyesinde Spor Kulübümüzün yöneticilerine başvurabilirler.

“Datça Belediye Spor Kulübü Voleybol” Facebook sayfamızdan ulaşabilirler.

 

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Enerjik yapınızla Datça’da kültürel, sanatsal, sportif her türlü etkinliğin içinde sizi görebiliyoruz.  Bu yaşam enerjinizi neye borçlusunuz.? Eklemek istedikleriniz var mı?

ŞULE AKINCIBAY: Ben insanlarla, sevgiyle, doğayla var olan, paylaşmayı seven bir insanım. Datça’ya bunları yapabilmek için gelip yerleştim.

Büyük şehrin stresinden uzak, insanlığın, sevgi ve saygının hala olduğu bu güzel doğa harikası yerde, sakin, koşuşturmadan uzak yaşamak istedim. Bu nedenle elimden geldiğince yapılan aktivitelere katılıyorum. Fotoğraf çekiyorum ve bu güzel yaşanmışlıkları dostlarımla paylaşıyorum.

Ama benim hayatımda çocukların önemi çok büyük. Sağlıklı, saygılı, sevgili, özgüvenli, mücadeleci, paylaşımcı, dürüst nesiller yetiştirmek benim vazgeçilmezim. Bu nedenle de yaşamım süresince, binlerce çocuğun hayatına dokundum ve dokunmaya devam ediyorum.

Düşüncelerimi, çalışmalarımı Datçalılara aktardığınız için teşekkür ediyorum.

 

Bu yazı 1097 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum