finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Esmeri Alev Ekebaş Anısına BU ANNE BENİM CANIM ANNEM (2016)

Anacığımın cennet gerçekten ayakları altında: Bir ailenin iki çocuğu varmış. Yalova'da oturan aile üniversitede oğlu ve kızını okutuyormuş. Anne ilkokul öğretmeni, baba emekli havacı asker. Ortadirek bir memur ailesi.

 

Yıllarca tayinlerde oradan oraya taşınmaktan eşyaları kırık, kendileri yorgun. Erkek  Ankara ODTÜ'de, kız Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde okuyor. Kızları ilk kez anneden babadan ayrılıyor, Sıraselvilerde bulunan kızyurdunda kalıyor. Orada Yalova'ya birlikte gidip geleceği bir arkadaş bulması iyi oluyor. Anne, baba üniversitede iki çocuk okutmanın maddi zorluğunu yaşıyor ama çocuklarına belli etmiyorlar. En iyi şartlarda çocukları okuyup, vatana millete hayırlı insanlar olsun istiyorlar. Okul harçları, kira, sağlık sorunları, Kız çocukları yurtta kalmayı sevmiyor, sadece sınav zamanları gidip gelmeye çalışıyor, okula devam zorunluluğu yok. Bu gidiş gelişlerde annesinin yüzünden terler aktığını, sararıp solduğunu farkediyor. Anne hep iyiyim, bir şeyim yok diyor.

Kış dönemi Marmara’nın ayazı, soğuğu dondurucu. Anne zatürre oluyor, okuluna gidemiyor, rapor alınıyor. Anne, çocukları evde yokken sobayı yakmamış. Altkat komşunun soba yaktığı odanın duvarı sıcak diye duvara sırtını dayamış. Çocukları gelince sobayı gürül gürül yakmış, yeter ki onlar üşümesin, hasta olmasın. Bu anne benim canım annem.

2016 Anneler Günü hatırası

 

 Annem biryana dünya bir yana... Daha sonra evimizi benim için Bursa'ya taşıdılar. Annem Yalova'ya ilkokul öğretmeni olduğu Atatürk ilkokuluna gelip gitti. Bir yıl sonra çok sevdiği öğrencilerinden benim için ayrıldı, erken emekli oldu. Anacığım benim her şeyimdir. Fedakar, cefakar, canımın içi annemin ellerinden hürmetle öperim. Babam, annem, kardeşim ve ben çekirdek bir aileyiz, maddi, manevi ne yaşarsak yaşayalım ayakta kalmayı biliriz. Anacığımın anneler günü'nü kutluyorum, tüm anneler adına o kutsal ellerinden saygı ve sevgi ile öpüyorum.

Kızın Esmeri Alev Ekebaş

 

Bu yazı 367 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum