finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

NOSTALJİ (22 Kasım 2018) SEVDİĞİ ŞARKILARLA ATAMIZI ANDIK

Datça Havadis (Esmeri Alev Ekebaş)

Datça Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu ve Saz Heyeti, Şef Dr. Eflatun Kaya yönetiminde, Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’n de (Hızırşah Taksiarhon Kilisesi) 10 Kasım 2018 günü SEVDİĞİ ŞARKILARLA ATAMIZI ANIYORUZ konseri verdi.

Hızırşah Taksiarhon Kilisesi, musiki sevenlerce dolup taştı. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’da aramızdaydı.

Koro ve Saz Heyeti, Şef Dr. Eflatun Kaya konser başlamadan kısa bir konuşma yaptı ve kısaca konserin amacı ve günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Atatürk, günümüzü aydınlatan ileri görüşlülüğü ve ilkeleri ile büyük bir lider, devlet adamıdır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 80. yılında Datça Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu ve Saz Heyeti olarak, sevdiği türkü ve şarkılarla anacağız. Atamızı büyük bir özlem ve saygı ve rahmetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Datça Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Konseri, Hicazkar Şarkı, ‘Mani oluyor halimi  takrire hicabım’ ile başladı

Konsere ilgi yoğundu. Mustafa Kemal Atatürk’ün de sevdiği şarkıları kapsayan, Hicazkar, Uşşak,  makamlarında, Rumeli Türküler,  Evc Türkü, şarkılar ve türküler icra edildi.

EVC ŞARKI BESTE GÜFTE Sadettin Kaynak ŞEF Solist Dr. Eflatun Kaya ‘Yanık Ömer’ şarkısını icra ederken, duygusal anlar da yaşandı.

Konsere katılanlar eserlere eşlik etti. Atatürk’ün severek dinlediği şarkılara eşlik eden musiki sevenler, İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşı’nı ayakta, alkışlarla, söyleyerek, büyük bir coşkuyla eşlik ettiler.

ŞEF DR EFLATUN KAYA, uzun süre ayakta alkışlandı. Datça Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu ve Saz Heyeti, Şef Dr. Eflatun Kaya yönetiminde , Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’n de (Hızırşah Taksiarhon Kilisesi) Atamızı andığmız, günün anlam ve önemine uygun, bazen duygusallaştığımız, bazen Atamızın sevdiği türkülere, şarkılara eşlik ettiğimiz,  muhteşem bir konsere daha imzalarını atmış oldular .. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevdiği şarkılar ile andığımız bu konser için bir musikisever: Yıllarca unutamayacağım, muhteşem, bir konserdi’ dediHızırşah Yaşayan Tarh Kültür Sergi Evi’nin muhteşem akustiği etkileyiciydi ve musikisevenlerin ruhuna hitap edn bir atmosfer oluşmuştu.

 muhteşem sesi ile icra ederken, kanun, ud, ritim saz, akustiğin etkisi ile yüreğimizin teline dokundular. Musikisevenler de icra edilen eserlere eşlik ettiler.

Datça Türk Sanat Müziği Korosu 1990 yılı başlarında, Datça Belediyesi bünyesinde çalışmalarına başlamıştır. Kasım 1995’te tüzel kişilik kazanarak, Datça Musiki Derneği adını almıştır. Dernek ilk konserini 9 Aralık 1995 tarihinde vermiştir. Derneğin müzik çalışmaları halen şef Dr. Eflatun Kaya ve hocaları Ali Yılmazer tarafından yürütülmektedir. Datça Musiki Derneği kuruluşundan bu yana Türk Sanat Müziğine gönül veren gençlerin ve yetişkinlerin eğitimi ve gelişimi yolunda hizmetler vermekte, çalışmalarının meyvelerini de yıl boyu verdiği çeşitli konserlerde Datça halkı ile paylaşmaktadır.

Bu yazı 1722 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum