finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

NEO LİBERALİZMİN ÇÖKÜŞÜ(5) BİDEN’İN ORTADOĞU ZİYARETİ…

Eskiden ABD başkanlarını krallar gibi karşılayan Bin Selman, Biden’e hiç  yüz vermedi. Tokalaşmadı bile.Eskiden bunu yapabilir miydi? Tabii ki hayır…

            Şimdi ABD besleme basını şişirecek de şişirecek. Bizim Küçük Amerikancılar da böyle yapmıyorlar mı? İşte Kaşıkçı olayı için kulağını çekti falan yazacaklar…

            Dünya basını, Biden’in Cidde’den eli boş döndüğünü yazıyor…

            Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Bahreyn . Katar, Irak, Mısır, Ürdün liderlerini bir masada toplayan Biden”İsrail’i koruyun demiş olabilir.

            Bin Selman önce İsrail’i korumak için İsrail uçakları için hava sahasını açmak istedi. Ancak, Bahreyn hariç öteki ülkeler, “Biz bu iş de yokuz” deyince geri adım attı. Tüm bunlar İran’a karşı yapılan işlerdi.

            Ne yaptılarsa İran’la baş edemediler…Bu toplantıya nedense bizimkini ve Sisi’yi çağırmayan Biden, petrol dahil Bin Selman’dan istediğini alamamış. Ne güzel!

            Biden’in işi zor, Avrupa’nın sahtekar yöneticilerinin işi daha da zor.

            Cidde’den eli boş dönen Biden Rusya’ya karşı daha zorlanacaktır. Bu zorlama öteki ülkelere yani Rusya’nın doğalgazına muhtaç olan Avrupalılar için daha da zor olacaktır.

            Rusya’nın dışında farklı  gaz ve petrol kaynağı bulunmayan Avrupa ülkeleri Eylül ve Ekim’le birlikte Çok ciddi  sıkıntılar yaşayacaktır. İnsanlar ısınamayacak ve Rus gazıyla çalışan ve Rus hammaddesiyle beslenen sanayi sektörü çökme riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

            Bunun farkında olan Putin gaz ve petrol fiyatlarının yükselmesinden dolayı dolarlarına dolar katıyor ve “gıcıklık olsun” diye gaz boru hattını “bakım gerekçesiyle” kapattı. Ne zaman açar belli olmaz ama, artık Avrupa’da şu denmeye başladı:

            “-Bıktık şu Zelenski’nin saçmalıklarından…

            Burada Zelenski’nin komşularına tehditlerini, eski kovboy film artist çıkışlarını anlatmayacağım bile.

            ABD, İngiltere ve İsrail’in Neo-Nazi söylemleriyle ülkesini perişan etti. Bu Avrupa’ya sıçradı. Pek yakındır, Zelenski er ya da geç Putin’in tüm istemlerini kabul edecektir.

            Adam zavallı ve çaresiz. Çünkü güvendiği liderler perişan.

            Biden bunamış, eski Rus istihbaratçısı Boris istifa etmiş, Almanya’da Yeşiller-Sosyal demokrat ittifak dağılmak üzere ve İsrail’in sekiz partili hükümeti Ekim’de erken seçim kararı aldı.

            Bir şey daha ekleyelim; ABD’nin arka bahçesi denen Latin Amerika ve Orta Amerika ülkeleri teker teker Amerikan hegemonyasından çıkıyor!

            Putin’in keyfi yerinde.

            Çin, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ile BRİCKS örgütünü genişletiyor, İran ve Çin ile birlikte Venezuela ve çevresinde önümüzdeki ay ortak askeri tatbikat yapacak, Salı günü Tahran’da Erdoğan ve Reisi ile buluşacak ve daha neler neler…

            Peki çağımızın lideri ne yapıyor? Kendisine yüz vermeyen, karanlık tezgahlar çeviren ve her fırsatta aşağılamaya çalışan ABD ve Nato’cu ülkelerin peşini bırakmıyor ya da bırakamıyor.

            Niye dersiniz!?

            Hoş geldin çok kutuplu dünya… Sizi bilmem ama, Ben bundan hoşnutum.

           

Bu yazı 1327 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum