finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

NEO LİBERALİZMİN ÇÖKÜŞÜ(7) (BOP, TOP VS. HEPSİ ÇÖPE…)

          BOP(Büyük Orta Doğu Projesi) hani birileri eş başkanıydı canım! Orta Doğu’da bir Arap Baharı estirecekti ya…Yani ılımlı İslam iktidarları emperyalizme tam yamanacaktı işte. Ne talihsizlik, bizim ülkemizi de vurdu. Yirmi yıldır neler çekiyoruz…

          Yani, Müslüman Kardeşler ve diğer Siyasal İslamcılara” Türkiye’yi(pardon) Erdoğan’ı, AKP’yi örnek alın “ deniliyordu.

          ABD’nin telkin ve dayatmalarıyla, Arap dinci terör, parti gibi oluşumlar Erdoğan’a biat edince, Ankara Arap Baharı’nın en aktif oyuncusu oldu.

          Özellikle Müslüman Kardeşler’in Mısır ve Tunus’ta iktidar olmasından sonra, Fas’ta ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin(AKP) seçimlerle iktidara gelişi, Sudan’da Müslüman kardeş El Beşir’in iktidarda olması ve Libya’da dincilerin önemli bir güç haline gelmesi Ankara’yı daha da heyecanlandırdı.

          Amma velakin ortada bir sorun vardı. Bir pürüz yani; Suriye!...

          Başvurulan tüm iç ve dış kanlı oyunlara rağmen Esad devrilmiyor ve İslamcılar iktidara gelemiyordu.

          Eğer, Suriye’de IŞİD ve NUSRA iktidara getirilebilmiş olsaydı, şimdi herkes Halife Bağdadi ya da Colani’nin arkasında Emevi Camisi’nde namaz kılıyor olacaktı!...

          Sonra ne mi oldu?

          Suriye direnince(burada Rusya’nın hakkını yememek gerekiyor), İslamcılar her yerde çuvalladı. Tabii bizdeki çuvallar da hazır!

          3 Temmuz 2013 ‘de Sisi, Mursi’yi turşu yapınca bizimki çok bozuldu!...Ama bu dincilere desteğini hiç geri bırakmadı. Suriye, Somali, Libya ve daha birçok yerde

Sonuç;

*İslamcı ve Erdoğan dostu El Beşir 2019 da devrildi

*Erdoğan’ın partisinin adaşı AKP on yıl iktidardan sonra Eylül 2021 de yapılan seçimlerde , 125 sandalyeden yalnızca 12 sini kazanabildi.

*Tunus’ta El Nahta’ya karşı büyük bir mücadele veriliyor.

*Libya ve Suriye’de Ankara’nın artık manevra alanı çok daraldı. Gelecek günlerde hiç kalmayacak.

Tüm bunları gören Erdoğan, BAE, Suudiler ve ötekilere, yani demediğini bırakmadığı ülkeleri şimdi çok övmeye başladı. Geçmiş olsun!

Bunların sonucunda, durumu daha iyi kavrayan Müslüman Kardeşler önce İstanbul’daki çalışma bürolarını kapattı. Sonra da siyasetten çekildiğini açıklamak zorunda kaldı.

Eğer bu haberler doğruysa, artık dünyada İslamcı, siyasal hareketler bir kez daha iyi düşünmelidir.

Peki bu AKP iktidarı neden çuvalladı(Kusura bakmayın biz neden çuvalladık diyemiyorum)

Mustafa Kemal’in laik ve çağdaş Cumhuriyeti’ne karşı İngilizlerin kışkırtması ve örgütlenmesiyle1928 de Mısır’da kurulan Müslüman Kardeşler Örgütü yalnızca bizim coğrafyada değil, dünyanın her yanında İslamcı örgütlere ilham kaynağı olmuş ve çoğu zaman hep birlikte emperyalizme hizmet etmişlerdir.

Suudiler, BAE, Katar ve benzeri yobazların parası, CİA, Mİ6 ve benzeri karanlık istihbarat örgütlerinin tezgahıyla..

Öncesi var ama en canlı örneğiyle El Kaide ile başladılar, Taliban, Boko Haram, El-Şebab, Işid, Nusra ve ruh hastası benzeri onlarca örgütle devam ettiler.

Hepsi ve onları destekleyen herkes çuvalladı. Niye ? Artık öyle tek kutuplu bir dünya yok!

Bir kez daha altını çizelim; bunların net bir amaçları da yok. Çünkü uşaklar…Bakın, yüzde yüz Arap ve Müslüman olan Libya’da savaşan tüm gruplar farklı tonlarda İslamcı, hepsi sunni ve onlara destek veren Arap ve Müslüman ülkelerin tümü sunni.

Kim, kiminle, neden ve ne amaçla savaşıyor?

Bu bir tezgah değilse nedir?

Ülkemizi anlatmaya gerek yok. Dışarıda tam çuvallayan AKP iktidarı, intikamını içeridekilerden almaya kararlı görünüyor.

İşin garibi, bunu da çoğu kez din adına yapıyor…

Aman çok az kaldı. Gelecek yıl fındık taban fiyatı açıklayamayacaklar…

 

Bu yazı 1074 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum