finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ONDOKUZ MAYIS NASIL BAYRAM OLDU?

            19 Mayıs, devlet tarafından ilan edilmiş bir bayram değildir. Evet, Devlet bir kanunla bayram ilan etmiştir, ancak halk o ilandan önce bu günü bayram ilan etmiştir bile…

            Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kendi illeri Samsun’da başladığına inanan Samsunlular, bu günü daha 1926 tarihinden itibaren GAZİ GÜNÜ olarak kutlamaya başlar. Kutlamalar kısa sürede ülkenin her yanına yayılır.

            19 Mayıs’ın sporla anılmasının öncülüğünü ise Cevat Abbas Gürer’in kurucusu olduğu Güneş Kulübü yapar.

            Kulübün önerisiyle 1935’te Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Merkezi  19 Mayıs’ın Atatürk Spor Günü  olarak kutlanmasını kararlaştırır. Böylece o yıl, Atatürk Spor Günü tüm yurtta kutlanır.

                        SPOR VE KARDEŞLİKLE TAÇLANDIRILAN BAYRAM…

            Bayramdan hemen sonra, bir kardeşlik futbol maçı düzenlenecektir. Artık herkes 24 Mayıs’ta yapılacak Kardeşler Maçı’na kilitlenir.

            Fenerbahçe Stadı’nda Fenerbahçe-Galatasaray karmasıyla, Beşiktaş-Güneş karması karşılaşacaktır.

            Öğle saatlerinde statta yer kalmamıştır. Takımlar kırmızı-beyaz formayla sahaya çıkacaklardır. FB-GS karması kırmızı, Güneş-BJK forması ise beyaz olacaktır. Ancak, son dakikaya kadar kırmızı forma yetişmez. Bunun üzerine GS-FB arasında yazı tura atılır. Kazanan FB,  kendi takım formasıyla karma olarak maça çıkar. (buraya tüm takım futbolcularının adını yazmıyorum, isteyen olursa verebilirim-Ben de var)

            Maçı anlatmayacağım. Faulleri, penaltıları, kaçak golleri de… Sonuç olarak, BJK-Güneş karması maçı 3-2 kazanır.

            Bu günden sonra öteki tüm spor kulüpleri de 19 Mayıs’ı kutlamaya başlar.

            Küçük bazı ayrıntıları da yazmalıyım;

            Geçit resmini organize eden FB kulübüdür. Tüm spor kulüplerinin geçit resminde alfabetik sıraya uyulur. Sadece FB uymaz. Centilmenlik olarak, tüm takımların en arkasında yer alır. GS kulübü sporcularının geçit sırasında Atatürk heykelinin önünden geçerken saygı ve selam duruşunda bulunmaları övgüyle anılır.

            Sahadaki tüm sporcuların içtikleri ant ise Atatürk’e minnet borcu gibidir”

            “Ey varlığımızı yapan sayın sevgili Atatürk! Açtığın yolda, kurduğun ülkede, gösterdiğin amaçta, hiç durmadan, irkilmeden yürüyeceğimize ve bu uğurda kanımızı güle güle akıtacağımıza söz veririz…” (Bu metin içerisindeki bazı ifadeler size neyi anımsatıyor? Hani şu kaldırılan ant var ya, ben o kadar ipucu veriyorum)

             Beşiktaş yöneticisi Ahmet Fetgeri Bey, 19 Mayıs Gününün bayram olmasını teklif eden, ilk kişidir. Tarih 19 mayıs 1936’dır.

            19 Mayıs günü. Günümüze kadar şu isimleri almıştır:

            -Atatürk Spor günü

            -Atatürk spor merasimi

            -19 Mayıs Şenlikleri

            -Atatürk günü

            -İdman Bayramı

            -Atatürk Spor Bayramı

            -Jimnastik Bayramı

            -19 Mayıs İdman şenlikleri

            -Jimnastik Şenlikleri

            -20 Haziran 1938 tarihinde  Gençlik ve Spor Bayramı

            -12 Eylül 1981 den sonra ise, 100. Yıl anma nedeniyle: Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

            M.K.Atatürk de gençlerin ve sporcuların bu minnetini aynı saygıyla karşılar. 1937 yılında İngiltere Büyükelçiliği Kral Edouard’ın Atatürk’ün doğum gününü kutlamak istediğini bildirir ve hangi tarihte doğduğunu sorar. Atatürk’ün verdiği yanıt “19 Mayıs 1881”der…

            Burada küçük bir alıntı yapmak istiyorum:

            -Mustafa Kemal 19 mayıs’ta doğmadığını biliyordu. Bu yanıt emperyalistlere karşı yapılan küçük bir ironidir. Çünkü kardeşi Makbule (O’na göre Makbuş’tur) “-Bir kış günü doğdu,, der)

            -Tarihçiler 04 Ocak 1879 tarihinde doğduğunu iddia etmektedirler.

            M.K.Atatürk’ün ”Umudum gençliktedir” sözünü haklı çıkaracak tüm gençliğin bayramını kutlarım (bu yaş gençliği değildir. Kendini genç gören herkes içindir.)

 

Bu yazı 841 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum