finans haberleri

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

SAHTE DEMOKRASİ

Düşüncelerine çok değer verdiğim bir meslektaşım ile DEMOKRASİ üzerine konuşurken, demokrasi olmadan sosyalist sistemin olmayacağını, GERÇEK DEMOKRASİ ile adil ve eşitlikçi bir sistemin kurulabileceğini söyledi...

Bir olgunun sahtesi olabiliyorsa sahtesi yapılabiliyorsa bence o olgu, gerçek bir DEĞER değil, sadece bir MARKA DEĞERİ sayılır!

Ortada somut bir balon olduğu için sahtesi yapılabilen bir olgu, şişirilmiş balon dahi sayılamaz!

Marka; inandırılmış, zorla veya yapaylıkla değerli kılınmış, içinin neredeyse tamamı boş olan, sadece değerine inandırdıklarınızın DEĞERLİ bulabileceği, bir varsayımdır...

Benzeyeni, çakması veya sahtesi üretilen tüm markaların, DEĞERLİ varsayılan DEĞERLERİ, bu markaların gerçekten değerli olduğunu gösteremez!

Bu nedenlerle azı, çoğu, sahtesi ve gerçeği olduğu dillendirilen DEMOKRASİLERİN de MARKA DEĞERİNİN dışında bir GERÇEK DEĞERİ olamaz!

DEMOKRASİ aslında; aynı şimdilerde millisi de kalmayan piyango çekilişleri, sigortacılık, saadet zinciri gibi aynı markalı çanta veya ayakkabı gibi birer yutturmaca, birer inandırmacadan öte birşey değil! DEMOKRASİ ile insanlar, olmayacak şeylere inandırılıyor!

Bir kişi ya da kuruluşa ait olan bir marka ayakkabı veya çantanın, gerçekten o değerde olacağına kim karar veriyor? Bire on kar edebilmek için insanları inandırıyor?

Altının, zümrütün, elmasın ya da yakutun sahtesi ile insanları nereye kadar kandırabilirsiniz? Bu değerler, çamura düşürüldüğünde özelliğini hiç kaybeder mi?

En iyi DEMOKRASİNİN, MONARŞİLİ DEMOKRASİSİ olan ülkelerde (İngiltere, İsveç, Norveç, Danimarka) görüldüğü gerçekliği var.

MONARŞİ iyi bir yönetim ise MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, bu ülkede Kurtuluş Savaşı verildiğini söyleyip, niye sistemi, CUMHURİYETLİ DEMOKRASİ' ye dönüştürdü?

Bu yaman bir çelişki değil mi?

Hace Bektaş - i Veli' nin komünan ve sosyalist bir sistemini benimseyip bu günün şartlarında kendimi çok ÜTOPİK bulsam da bence asıl ütopya;

GERÇEK bir CUMHURİYETLİ DEMOKRASİNİN kurulabileceğine inanmak!

Az ya da çok, iyi ya da kötü, sahte ya da gerçek, TÜM DEMOKRASİ çeşitlerinin birer yalan olduğunu görüyorum, görmeyenlere ise HAYRET ediyorum! Dindarlara saygılıyım ama tehlike yaratan softa dinciler gibi inandırıldırıldıklarını niye göremiyor ve muhafazakarlıkla  niye diğer insanlara dayatıyorlar?

Cumhuriyetli DEMOKRASİ sistemini kabul etmiş, insanca, hakça ve eşitçe paylaşıp yaşam sürdüren hangi dünya ülkesi var?

Mustafa KEMAL ATATÜRK de bu ülkeye, Cumhuriyetli DEMOKRASİ sistemi getirmeden, yüzyıllarca önce, FELSEFESİ için ölümü göze alan SOKRATES'i okumalıydı,  PLATON' u anlamalı, HACE BEKTAŞ- İ VELİ' nin KOMÜNAN ve SOSYALİST SİSTEMİNİ çözmeye çalışmalıydı?

Bu güne kadar, gereksiz hapisler ve ölümler olmadan, mutlu, iyi, güzel, sanat, eğitim, üretim ve bilim ağırlıklı, huzurlu, refah, adil, eşit ve hakça  yaşamlar sürdürebilir ve yeni siyasi sistem arayışlarına girilmezdi!

 

DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİ - TÜLAY SÜKÜN

Bu yazı 1171 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum